Dlaczego stoły rozkładane zyskały taką popularność?
Obecne czasy skłaniają nas do życia na mniejszych przestrzeniach, dlatego każde z nich musi być przemyślane. Praktyczne rozwiązanie dla małej jadalni to stół rozkładany.
- O czym pamiętać kupując stół?
- Jaka długość stołu będzie optymalna?
- Ile mamy miejsca będziemy potrzebować?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że dziś jadalnia, rozumiana jako pomieszczenie służące wyłącznie do wspólnego obiadu lub kolacji, prawie zanikła. Przestrzenie w jakich mieszkamy stają się coraz mniejsze i tylko nieliczni, rezerwują tę przestrzeń jako odrębną od pozostałych. Częściej jest łączona z salonem lub kuchnią. Dlatego też, stół jadalny jest korzystnie typu łączonego, jak rozkładanego, czy łączącego funkcję stolika i stołu.
Oto kilka wskazówek, jak wybrać nowy, jeśli chcesz go zmienić lub lepiej ocenić zakup pierwszego stołu.
O czym należy pamiętać kupując stół do jadalni? Najpierw zdecyduj, w którym pomieszczeniu ją umieścić, czy w kuchni, czy w jadalni. Później należy bardzo dokładnie zmierzyć przestrzeń, jaką może zająć stół. Tradycyjnie odpowiednia wysokość blatu to 75 cm, co łączy się z krzesłem z siedziskiem 45 cm. Przestrzeń między nogami stołu musi również wynosić co najmniej 62 cm, aby był wygodny nawet podczas siedzenia. Doskonałą propozycją są na przykład modele, które mają nogi w rogach, podobnie jak te, które mają środkową nogę (swojego rodzaju piedestał). Wyobrażając sobie rozmiar stołu, weź pod uwagę, że przestrzeń użytkowa każdego siedzenia to około 60 cm, więc jeśli masz dużą rodzinę, zrób kilka obliczeń, aby nie było ci za ciasno.
Długość jest proporcjonalna do liczby krzeseł, więc nie ma stałych wymiarów; jednak zawsze biorąc pod uwagę minimalny rozmiar dla każdej jadalni równy 70 cm. prostokątny stół dla sześciu osób będzie miał 140 cm długości ( dwie osoby usiądą na brzegach ) , dla ośmiu osób 210 cm. i tak dalej. Doskonałym, rozwiązaniem są stoły rozsuwane, posiadają one możliwość rozsunięcia blatu lub dołożenia po zewnętrznych częściach dodatkowego elementu, który wydłuży nasz stół. Często jest to jeden dodatkowy element wydłużający stół o 40 cm, ale są stoły posiadające cztery takie elementy!
Szerokość blatu nigdy nie może być mniejsza niż 80 cm, to pozwoli by talerze i szklanki były ustawione naprzeciw siebie, nie zajmując całej powierzchni.
I przejdźmy do formy! Prostokątny stół jest łatwiejszy do ustawienia, ponieważ jest mniej masywny. Z drugiej strony okrągły stół jest bardziej demokratyczny, co sprawia, że goście są równie ważni
Jeśli nie brakuje Ci miejsca, możesz zdecydować się na długi stół, który pomieści więcej niż sześć osób.
Po ustaleniu rozmiaru stołu konieczne będzie wybranie stylu, który najlepiej pasuje do reszty wyposażenia i mebli tworzących pokój. W takim razie wybierz drewniany stół, ikonę stylu klasycznego lub stół z płyty meblowej, ze szkła i aluminium w stylu nowoczesnym.
Minimalne odległości stołu od najbliższej ściany
a) stół – odległość od ściany 80 cm. jeśli nie ma potrzeby poruszania się za krzesłami;
b) stół – odległość od ściany 110 cm. jeśli zachodzi potrzeba krążenia (50 cm zajmowane przez osobę siedzącą + 60 cm potrzebne do przejścia);
Czy te wskazówki pomogą ci przy wyborze idealnego stołu dla Ciebie?